Teatr Za Kulisami

13 lutego, 2023
 · 
3 min read
Featured Image

Jeden z wyjazdów studyjnych dotyczył zbadania teatru "Za kulisami". Teatr ten został założony w 2021 roku, a jego instruktorem jest Sylwia Kośka. Działa on przy Centrum Kultury Gminy Mełgiew, natomiast jego siedziba jest w Podzamczu. "Za kulisami" to teatr zrzeszający dzieci wczesnoszkolne (klasy I-IV). Obecnie w grupie jest 12 dzieci.

Obserwując pracę grupy można stwierdzić, że jest ona bardzo ze sobą zżyta. Uczestnicy bardzo dobrze się znają, nie krępują się, chętnie biorą udział we wszystkich ćwiczeniach przygotowanych przez instruktora. Zajęcia rozpoczęły się od rozgrzewki dykcyjnej oraz ruchowej, co jak się później okazało w rozmowie z instruktorem, jest stałym elementem każdych zajęć. Reżyser tej grupy uważa, że należy wpajać dobre nawyki aktorskie od najmłodszych lat, dlatego stawia na regularne ćwiczenia poprawiające poprawną wymowę i postawę ciała. Na zajęciach, które były obserwowane przez naszych badaczy uczestnicy dostali zadanie, by w grupach popracować nad etiudami, a następnie mieli zaprezentować swoje scenki przed resztą grupy. Instruktor zdradził, że gdy po początkowych spotkaniach polegających na integracji grupy, pracy nad emocjami i mimiką oraz gestem, kiedy wprowadza ćwiczenia na wyobraźnię, bardzo często łączy to z pracą grupową nad etiudami. Według reżysera tego teatru dzieci mogą wtedy zaprezentować swoje umiejętności, a także pokazać swoją kreatywność. Jednak uczestnicy nie są pozostawieni sami sobie, ponieważ gdy grupy wymyślą tematy oraz postaci do swoich etiud, konsultują swoje pomysły z instruktorem, który podpowiada im, jak daną rzecz pokazać na scenie. Kiedy grupy są gotowe do prezentacji, ukazują na scenie swoje etiudy, a reszta grupy wraz z instruktorem mogą skomentować daną scenę i pochwalić młodych aktorów za ich pomysły, bądź coś podpowiedzieć im na przyszłość. "Uważam, że od małego należy dzieciom wpajać odpowiednie wzorce i uczyć ich krytycznego spojrzenia na sztukę, dlatego też po każdej obejrzanej etiudzie robimy swojego rodzaju forum, gdzie nie tylko ja, ale i dzieci mogą zabrać głos i powiedzieć, co w danej scence nam się podobało, a co można zagrać inaczej". Zajęcia przebiegają w bardzo dobrej i miłej atmosferze, młodym artystom i instruktorowi towarzyszy dużo śmiechu, co zainteresowało naszych badaczy. "Dla mnie bardzo ważna jest atmosfera na zajęciach. Zajęcia dodatkowe wszelkiego rodzaju, a szczególnie te wymagające kreatywnego podejścia powinny być dla dzieci przyjemnością, być czymś miłym. Żeby stworzyć dobry zespół aktorski, dobre przedstawienie, przekazać wiedzę i nauczyć kogoś kreatywnego podejścia i twórczości, należy pamiętać, że uczestnicy muszą po prostu chcieć. Im musi się chcieć przychodzić na zajęcia, tworzyć, współdziałać. Tylko przy dobrej atmosferze osiągnięcie tych celów jest możliwe."

Grupa działa raczej w komedii i tego typu etiudy, czy spektakle tworzy. Pierwszy spektakl teatru "Za kulisami" o tytule "Po południu na podwórku" miał bardziej poważną tematykę, jednak nie zapominano o dawkach humoru. "Spektakl ten opowiada o chęci wpasowania się do grupy, o chęci przynależności do rówieśników. Jestem świadoma, że to nie jest łatwy temat, jednak z rozmów z grupą wywnioskować można było, że ten problem jest aktualny zarówno w klasach I szkoły podstawowej, jak i w starszych. Dlatego zrobiliśmy taki spektakl. Na ten moment pracujemy nad czymś lżejszym, chcemy pokazać dobrą komedię, zabawną dla dzieci, jak i dorosłych, o przygodach na zamku królewskim".

Grupa tworzy autorskie spektakle, jednak reżyser nie wyklucza, iż za jakiś czas zdecyduję się na ukazanie na scenie znanego utworu.

Comments

No Comments.

Leave a replyReply to

INSTAGRAM

JESTEŚ ZAINTERESOWANY WSPÓŁPRACĄ?

PROO_zestawienie_1_ACHROMATYCZNE_W_INWERSJI